PRÓBY CHÓRU
środy 19.15 – salka pod kościołem
(wejście od kancelarii parafialnej)
Kontakt: edmund.galas@gmail.com
Historia:
Chór Podwawelski spotyka się i śpiewa od września 2016 roku. Prowadzącym chóru jest pan Edmund Franciszek Galas, który piastuje stanowisko organisty oraz dyrygenta chóru w naszej parafii. Jest absolwentem Akademii Muzycznej w Krakowie Wydziału Twórczości Interpretacji i Edukacji Muzycznej w dziedzinie Sztuki Muzyczne, specjalność Muzyka Kościelna. Swoją wiedzę i umiejętności kształcił pod opieką wybitnych profesorów tejże uczelni takich jak Leszka Wernera, Krzysztofa Latały.
Kim jesteśmy:
Jesteśmy chórem mieszanym – czterogłosowym (sopran, alt, tenor, bas). Nasz zespół składa się z osób w różnym wieku i z różnorakim przygotowaniem muzycznym. Wprawdzie kilka osób śpiewało kiedyś w znanych krakowskich chórach, lecz wielu z nas to amatorzy, którzy swój głos i słuch muzyczny dopiero doskonalą pod kierownictwem pana dyrygenta.
Cele chóru:
Naszym nadrzędnym celem jest uwielbienie Boga śpiewem i uświęcanie wiernych. Wykonując muzykę sakralną pragniemy pogłębiać naszą wiarę i więź z Kościołem, a rozwijając umiejętności muzyczne troszczyć się o piękno i bogactwo liturgii w naszym kościele parafialnym.
Działalność:
Działalność naszego chóru przede wszystkim koncentruje na zadaniu upiększenia i wzbogaceniu liturgii od strony muzycznej najważniejszych uroczystości obchodzonych w naszej parafii: Pasterka, Uroczystość Objawienia Pańskiego, Triduum Paschalne, Boże Ciało, odpusty parafialne. Chór brał udział w organizowanym w naszym kościele koncercie kolęd oraz dał koncert pieśni Maryjnych w klasztorze sióstr Szarytek w Krakowie.
Chór Podwawelski zbudował swój repertuar z kilkudziesięciu pieśni i utworów muzyki sakralnej kompozytorów polskich i zagranicznych (G.Miśkiewicz, J.Maklakiewicz, Wacław z Szamotuł, D.Kusz, M.Gomółka, C.Casciolini, G.B.Pergolessi, W.A.Mozart, J.Haydn, G.Faure, J.Berthier, F.Liszt, Mendelssohn, Cantiones, Monteverdi, J.Arcadelt, G.B Martini, G.Caccini, A.L.WWebber, C.Franck, J.Elsner, A.Chlondowski i inni). Śpiewamy również utwory w języku łacińskim (w tym chorał gregoriański). Nabór nowych głosów z pewnością przyczyniłby się do poszerzenia repertuaru i częstszych występów.
Jak wyglądają próby?
Próby chóru odbywają się w środy o 19.15 w salce pod kościołem. Każda próba rozpoczyna się od ćwiczeń wokalnych i rozśpiewki. Następnie uczymy się nowych utworów w każdym głosie oraz dopracowujemy dotychczas poznane kompozycje. Od chórzystów nie jest wymagana znajomość czytania nut, ale dobry słuch muzyczny, chęć do pracy, systematyczny udział w cotygodniowych próbach oraz nabożeństwach podczas których śpiewa chór.
Co nam daje przynależność do chóru?
Śpiew w chórze pozwala nam poczuć się częścią wspólnoty którą tworzymy, przełamać swoje bariery oraz otworzyć się na innych ludzi. Oprócz tego wspólne śpiewanie daje nam dużo przyjemności i satysfakcji.
Przez cały sezon jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy pragną do nas dołączyć.
Swoją kandydaturę można zgłosić bezpośrednio do pana organisty po każdej mszy świętej lub drogą mailową