Podwawelski Chór Parafialny

Uwaga: (od 3.02.2021)

Próby CHÓRU PARAFIALNEGO

środy 19.15 – salka pod kościołem

(wejście od Punktu Szczepień)
kontakt: chorpodwawelski@gmail.com

 


Historia chóru

Z inicjatywy kilku parafian, we wrześniu 2016 roku Ksiądz Proboszcz Marian Wanat powołał do życia chór przy parafii Matki Boskiej Fatimskiej na os. Podwawelskim w Krakowie. Opiekunem muzycznym i pierwszym dyrygentem został ówczesny organista – pan Marcin Miotelka, który prowadził zespół aż do czerwca 2018 roku. Dziś zespołem kieruje obecna organistka – pani Maria Kosowska.

Kim jesteśmy

Jesteśmy chórem mieszanym – czterogłosowym (sopran, alt, tenor, bas). W zależności od okoliczności oraz w miarę potrzeby śpiewamy również na 3, 2, a nawet na 1 głos. Nasz zespół składa się z osób w różnym wieku i z różnorakim przygotowaniem muzycznym. Wprawdzie kilka osób śpiewało kiedyś lub śpiewa do dziś w znanych krakowskich chórach, lecz wielu z nas to amatorzy, którzy swój głos i słuch muzyczny dopiero doskonalą pod doświadczonym okiem (i uchem) pani dyrygent.

Cele chóru

Naszym nadrzędnym celem jest uwielbienie Boga i uświęcenie wiernych. Wykonując muzykę sakralną, pragniemy pogłębiać naszą wiarę i wzmacniać więź z Kościołem, a rozwijając umiejętności muzyczne, troszczyć się o piękno liturgii w naszej wspólnocie parafialnej oraz pomnażać swoje talenty.

Działalność

Działalność chóru przede wszystkim sprowadza się do uczestnictwa w liturgii podczas najważniejszych uroczystości w naszej parafii: Pasterka, Objawienie Pańskie, Święte Triduum Paschalne, Boże Ciało, odpusty parafialne oraz inne okoliczności. W 2017 roku chór brał udział w organizowanym w naszym kościele koncercie kolęd, a w czerwcu 2019 gościł z koncertem w domu prowincjalnym Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo w Krakowie. W trakcie niespełna trzyletniej pracy zespół zbudował swój repertuar z kilkudziesięciu pieśni i utworów muzyki sakralnej kompozytorów polskich i zagranicznych (Wacław z Szamotuł, J. Arcadelt, C. Monteverdi, C. Casciolini, G.B. Martini, W.A. Mozart, J. Haydn, F. Mendelssohn, F. Liszt, G. Fauré, J. Maklakiewicz, J. Berthier, G. Miśkiewicz, D. Kusz) oraz opracowań pieśni tradycyjnych. Śpiewamy sporo utworów w języku łacińskim (w tym chorał gregoriański).
Nabór nowych głosów z pewnością przyczyniłby się do poszerzenia repertuaru i częstszych występów.

chór parafii podwawelskieJak wyglądają próby

Próby chóru odbywają się w salce pod kościołem – w każdy czwartek o godz. 19.15.
Próba rozpoczyna się od rozśpiewki czyli ćwiczeń wokalnych. Następnie uczymy się nowych utworów w każdym głosie oraz dopracowujemy dotychczas poznane kompozycje.
Nie jest wymagana znajomość nut, ale przede wszystkim chęć do pracy oraz systematyczny udział w cotygodniowych próbach.

 

Poniżej prezentujemy fragment nagrania z koncertu u SS. Szarytek, który wykonaliśmy 16 czerwca 2019 roku – O salutaris hostia G.B. Martiniego.

 

 

Przez cały czas jesteśmy otwarci na wszystkich, którzy pragną do nas dołączyć.